Život je pes.....a žít ho,je psina

Dog dancing

7. června 2008 v 19:00 |  Psí sporty

Co to je dogdancing?

Kynologický sport, jehož výhodou je, že nepotřebujete ke cvičení víc než trochu volného prostoru. Žádné překážky ani jiné pomůcky nejsou nutné. A věnovat se dogdancingu můžete buď jen pro svou zábavu a rozptýlení psa, nebo naplno a tudíž se účastnit soutěží, skládat zkoušky apod. A co to tedy Dogdancing obecně je? Pes pracující v souhře s psovodem a s hudbou.

Co musí člověk a pes umět, aby se mohli věnovat dogdancing?

Spolupracovat spolu, ostatní přijde časem. Pro dogdancing se hodí jakýkoliv pes, jež má pozitivní vztah k pánovi a je čímkoliv motivovatelný.

Může se dogdancing věnovat i někdo, kdo nemá hudební a pohybové nadání?

Samozřejmě může, nic takového není podmínkou. Ti kteří toto nadání mají, jsou samozřejmě v určité výhodě. Dogdancing je rozdělen do 4 divizí právě proto, aby si každý pro sebe mohl vybrat divizi, s ohledem na své a psovo nadání. Pokud se člověk necítí na vymýšlení choreografie sestav a rád by jenom předvedl, jak dokázal svého psa naučit určité cviky, může se zamyslet nad účastí na postupových zkouškách.

Co to jsou divize?

Soutěže pořádané DDCCR jsou rozdělené do čtyř divizí. Toto rozdělení vzniklo za účelem objektivnějšího posouzení jednotlivých sestav. Co divize, to jeden styl předvedení sestavy na hudbu. Základ všech divizí - pes pracující ochotně s psovodem v souladu s hudbou - je stejný, ale každá divize má svá specifika, jak se můžete dočíst zde.

Jaké jsou výkonnostní kategorie?

Od roku 2007 jsou závody Dogdancing rozdělené do dvou výkonnostních kategorií. Kategorie záčátečníků se jmenuje Beginners a kategorie pokročilých je Advanced. Každý začínající tým musí nastoupit v kategorii Beginners a za umístění do třetího místa bude získávat body. 1.místo = 5 bodů, 2.místo = 3 body, 3. místo = 1 bod. Až tým nasbírá 6 bodů, může začádat jednatelku klubu o přestup do vyšší kategorie, ale může v Beginners závodit, dokud nenasbírá deset bodů, pak už musí startovat v Advanced. Více najdete zde.

Co to jsou postupové zkoušky?

Pod záštitou DDCCR mohou být pořádány podle anglického vzoru postupové zkoušky (Progress Awards). Psi za doprovodu hudby v předem stanoveném časovém limitu předvádějí povinné cviky dané výkonostní úrovně (celkem jsou tři) v dané divizi. Každý cvik je hodnocen body od jedné do tří, pokud pes nějaký povinný cvik vynechá, je diskvalifikován. Psovod do sestavy může zařadit i nepovinné cviky, ty se ale nijak nehodnotí. Před začátkem zkoušek musí psovod pořadateli společně s hudbou předat i seznam cviků, jak je má v sestavě za sebou, pokud se mu nějaký cvik nepovede a hudba stále hraje, může psovod cvik zařadit ještě na konec sestavy. Více o zkouškách zde.

Co to je Dog Dancing tým roku?

Dogdancing tým roku je celoroční soutěž pro členy klubu DDCCR, kteří závodí alespoň v jedné divizi v kategorii Advanced. Týmy za každé závody pořádané DDCCR dostávají body a tým s nejvíce body na konci roku obdrží cenu. Tým získá body za každý závod, kde se nediskvalifikuje a to podle systému 1 bod za každého závodníka, kterého porazí + 1 bod za sebe.Poslední umístěný tým tedy získá jeden bod, předposlední dva atd. Pokud se například dva závodníci diskvalifikují, poslední umístěný získá tři body (dva za poražené, jeden za sebe). Jednduše řečeno, tým má tolik bodů, kolikátý skončí od konce. Výsledky naleznete zde.

Jak se stát členem DDCCR?

Členství v klubu má několik výhod, jako například zlevněné startovné na závodech pořádaných DDCCR nebo finanční dotace při úspěchu na zahraničních závodech. Členové klubu také dostávají třikrát ročně Zpravodaj s články úspěšných trenérů a závodníků. Peníze za členství se navíc slouží k pořádání významných klubových akcí jako je mistrovství republiky a na členských schůzích mají členové možnost ovlivňovat vývoj dogdancing v České republice.
Aby se člověk stal členem klubu, stačí poslat přihlášku a členský příspěvek jednatelce klubu. Více o členství a stanovách klubu zde.

Jak se připravit na závody?

Hudbu vybírejte nejen podle vašeho vkusu, ale také podle tempa kroků a pohybů vašeho psa. Pro temperamentního psa se nehodí pomalá hudba a naopak. Délku skladby zase musíte přizpůsobit schopnostem psa. Je zbytečné mít na prvních závodech dlouhou skladbu ,opakovat stále dokola ty samé prvky a riskovat tak, že pes se nedokáže po celou dobu plně soustředit.
Při přípravě choreografie mějte na mysli, že umělecký dojem z vašeho vystoupení má úplně stejnou hodnotu jako technické provedení. Dobře si také rozvažte do jaké divize by jste se měli zařadit, charakteristiku jednotlivých divizích najdete zde na stránkách, při nejasnostech neváhejte kontaktovat kohokoliv z výboru či rozhodčích.
Oblečení volte tak, aby ladilo se psem, se zvolenou hudbou i s tím co chcete svým vystoupením vyjádřit. A mějte na mysli, že na kostýmu velice záleží. Může hodně vylepšit nebo naopak pokazit celkový dojem vaší sestavy.
Na soutěž přijďte včas aby jste si před začátkem mohli prohlédnout plochu, na které se bude soutěžit. Seznamte s ní svého psa, a také si uvědomte jak je prostor veliký a kde bude sedět porota. Aby se vám nestalo, že některý prvek předvedete zády k porotě, nebo že celé vystoupení se budete pohybovat v jednom rohu taneční plochy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama